Uzun yola çıkmadan önce neler yapmalı? | Trafikteyim.NET
Trafikteyim.NET

Uzun Yola Çıkmadan Önce …

Uzun Yola Çıkmadan Önce … Bayram tatilleri, yaz tatili, sömestr derken araçlarımızla uzun gezilere çıkıyoruz. Peki uzun yola çıkmadan önce yanımıza neler almalıyız? Çoğumuz ihmal ettiği konulardan biri. Aman ne olacak ki diyerekten pek umursamıyoruz. Oysaki genellikle uzun yola ailemizle çıkıyoruz. Başımıza gelecek kötü bir olaydan önce alınacak tedbir her şeyden önemli olmalı. Çokta zor […]

Uzun Yola Çıkmadan Önce …
27 Temmuz 2014 - 11:30 'de eklendi ve 708 kez görüntülendi.

Uzun Yola Çıkmadan Önce …

Bayram tatilleri, yaz tatili, sömestr derken araçlarımızla uzun gezilere çıkıyoruz. Peki uzun yola çıkmadan önce yanımıza neler almalıyız?

Çoğumuz ihmal ettiği konulardan biri. Aman ne olacak ki diyerekten pek umursamıyoruz. Oysaki genellikle uzun yola ailemizle çıkıyoruz. Başımıza gelecek kötü bir olaydan önce alınacak tedbir her şeyden önemli olmalı. Çokta zor bir olay değil. Birkaç hayat kurtaracak malzeme bize yeterli.

Zor durumlarda aklımızda olması gerekenleri sıralayacak olursak;

1-) Aracımızı yürüyemez durumu geldiyse, varsa kasko yoksa trafik sigortasının çekicisinden yararlanabiliriz. Çekici bizi en yakın servise, tamirciye kadar götürüyor. Bir çok kasko da bu servis yılda 1 kereye mahsus olmak üzere ücretsiz veriliyor.

2-) Yanımızda gece yolda kalma ihtimaline karşı reflektör mutlaka bulunmalı. Trafik setinin içinde mevcut. Tabi trafik setiniz varsa.

trafik-seti-uzun-yol-1

trafik-seti-uzun-yol-1

3-) Yangın söndürme tüpü. Olmaz demeyin, illa sizin aracınız yanacak değil(Allah korusun) belki bir orman yangınının bile önüne geçebilirsiniz. Yangın söndürme tüpü de trafik setinde mevcut.

4-) Aracınızla ilgili evraklar. Ruhsat, kasko, trafik sigortası vb. Kaza ihtimaline karşı kaza tespit tutanağı.

5-) Ufak atıştırmalıklar bulunan bir çanta. Su, bisküvi gibi yiyecekler. Nerede ne zaman yolda kalabileceğimizi bilemeyiz. Yanımızda çocuklarımız da varsa, sorun daha büyük olabilir. En azından acıkma durumunda bir nebze bu yiyecekler açlığı yatıştırabilir.

Bunlar yanımızda bulunması gerekenler. Birde uzun yola çıkmadan önce yapılması gerekenler konusu var. Burda da eğer araba, motosiklet gibi araçlarla yol alacaksak, bakımlarının eksiksiz olması önemli. En azından yola çıkmadan yapılacak rutin kontroller içiniz rahat bir şekilde yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

İyi tatiller… Kazasız, belasız yolculuklar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Mehmet Gökalp ;

    bunlar kaza yapma ihtimaline karşı alınacak önlemler.. uzun yoldan önce güzel bir uyku alınır, kahve içilir, araç bakımı yaptırılır, yağ ve su kontrol edilir, benzin fullenir kapılar kitlenir yola çıkılır..

    13 Şubat 2015 02:37
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER