Trafik kazalarına karşı önlemler ... | Trafikteyim.NET
Trafikteyim.NET

Trafikte Hatalar …

Trafik kazaları hataları çeşitli sınıflara ayrılır. Bunlar, araçtan kaynaklı hatalar, sürücüden kaynaklı hatalar, yayadan kaynaklı hatalar ve çevreden kaynaklı hatalar olmak suretiyle sıralanabilir. Araçtan kaynaklı hatalara, araçlardaki, kazaya sebep veren çeşitli aksaklıklara örnek verebiliriz. Farları kırılan bir aracın farlarını yaptırmaması ve gece trafiğe çıkması, araca düzenli bakım yaptırılmaması, frenlerin boşalması gibi pek çok sebepten kaynaklanabilir, […]

Trafikte Hatalar …
05 Ağustos 2014 - 11:30 'de eklendi ve 522 kez görüntülendi.

Trafik kazaları hataları çeşitli sınıflara ayrılır. Bunlar, araçtan kaynaklı hatalar, sürücüden kaynaklı hatalar, yayadan kaynaklı hatalar ve çevreden kaynaklı hatalar olmak suretiyle sıralanabilir. Araçtan kaynaklı hatalara, araçlardaki, kazaya sebep veren çeşitli aksaklıklara örnek verebiliriz. Farları kırılan bir aracın farlarını yaptırmaması ve gece trafiğe çıkması, araca düzenli bakım yaptırılmaması, frenlerin boşalması gibi pek çok sebepten kaynaklanabilir, ancak trafik kazalarına sebep veren hataların en az yüzdelik dilime sahip olan hatalarından biridir.

Kazaların %99’u insan unsuruyla, ve bunun da oldukça büyük bir kısmı sürücüyle alakalıdır. Sürücüyle alakalı olan kaza nedenleri genellikle sürat aşımı, hatalı sollama, ışık ihlali, levha ihlali, alkol etkisinde araç kullanma, uykusuz araç kullanma gibi sıralanabilir. %99 gibi büyük bir oranın insana bağlı olduğu, ve %99luk dilimin ezici çoğunluğunu şoförlerin oluşturduğunu düşünürsek şoförlerin en ufak dikkatiyle kazaların çok büyük bir kısmı önlenebilir.

Bu yüzden, şoförler daima emniyet kemeri takarak başlamalıdırlar trafiğe. Şerit ihlali ve kesinlikle hız ihlali yapmamalı, levhalara, trafik ışıklarına, geçiş önceliğine uymalı, alkollü ya da uyuşturucu madde etkisinde trafiğe hiçbir şekilde çıkmamalı, bitkin ve uykudan mahrum vaziyetteyken araç başına geçmemeli ve araçları kullanacakları saatleri ve kullanma sürelerini verimli ve riski indirgenmiş bir şekilde gözden geçirmeliler. Kazaların olması için hiçbir sebep yok, üstelik böyle kolay önlenebilirken.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER