2015 Super Sport Modelleri ... | Trafikteyim.NET
Trafikteyim.NET

2015 Super Sport Modelleri …

Super sport, yani diğer adıyla “spor motosiklet,” sürat, ivme, fren, yol hakimiyeti gibi unsuların yarış ve yarışa dair bağlamlara uygun bir optimizasyondan geçen motosikletlere verilen isimdir. Bu motosikletler genelde yakıt tüketimi hususunda kullanıcı dostu bir performans sergilemez, zira onlardan beklenen de bu değildir. Soichiro Honda’nın 1959’da kendi yazdığı önsözlerden birinde de söylediği gibi “hız ve […]

2015 Super Sport Modelleri …
04 Ağustos 2014 - 17:35 'de eklendi ve 704 kez görüntülendi.

Super sport, yani diğer adıyla “spor motosiklet,” sürat, ivme, fren, yol hakimiyeti gibi unsuların yarış ve yarışa dair bağlamlara uygun bir optimizasyondan geçen motosikletlere verilen isimdir. Bu motosikletler genelde yakıt tüketimi hususunda kullanıcı dostu bir performans sergilemez, zira onlardan beklenen de bu değildir. Soichiro Honda’nın 1959’da kendi yazdığı önsözlerden birinde de söylediği gibi “hız ve gerilim için” üretilmiş olan bu motorlar, her geçen sene bir öncekinin üzerine katlanan bir teknoloji farkı koymakta ve çıtayı her daim yükseltmektedirler. Bu yazıda Super Sport motorların 2015 yılında piyasaya sürülecek bazı marka ve modellerine odaklanacağız.

Kawasaki Ninja, Honda CBR, Yamaha YZF-R1, Triumph Daytona 675, Suzuki Hayabusa gibi araçlar Super Sport motosikletlerin önde gelen modelleridir.  Bu motorların en büyük ortak özellikleri, yüksek yakıt haznesi hacmi, geniş motor hacmi ve düşük kilometre başına benzin tüketimidir. Ayrıca, toplam hız, hızlanma gibi unsurların üzerinde yoğunlaşılmış bir performans sergilerler. Kimileri hafifçe sokakta ya da normal kullanıma adapte edilip, sport bike hissini vermeye yönelik modeller sunsa da, prensipte hala hedeflenen aynıdır.

Mevzubahis motorların hepsi 2015 pazarına sürülmeye başlandı. 1441 cc’ye kadar artış gösteren motor hacimlerine mensup motorlar, bu jenerasyonda erişilebilecek maksimum hız rekorunu kırmaya niyetli gibi dursalar da şu an çok erken.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER