Yerli Oto | Trafikteyim.NET
Trafikteyim.NET

Yerli Oto’dan son haberler…

Otomobil severlerin büyük heyecanla beklediği yerli otomobilde çalışmalar sürüyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtılan yerli otomobil prototipi sosyal medyada tartışma konusu oldu. Yerli otomobil 2006 Model Cadillac BLS ile büyük benzerlik gösteriyordu. Bunun altında yatan sır ise sonradan ortaya çıktı. TÜBİTAK’ın yerli oto fikri GM’nin Epsilon Platform’unda işleniyor. Resimlerde […]

Yerli Oto’dan son haberler…
15 Ekim 2015 - 13:52 'de eklendi ve 560 kez görüntülendi.

Otomobil severlerin büyük heyecanla beklediği yerli otomobilde çalışmalar sürüyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından geçtiğimiz günlerde tanıtılan yerli otomobil prototipi sosyal medyada tartışma konusu oldu. Yerli otomobil 2006 Model Cadillac BLS ile büyük benzerlik gösteriyordu. Bunun altında yatan sır ise sonradan ortaya çıktı. TÜBİTAK’ın yerli oto fikri GM’nin Epsilon Platform’unda işleniyor.

Resimlerde kamuflajlı olarak görünen araç aslında Cadillac BLS’nin ta kendisi. Videodaki araç ise Saab 9-3. Bu durum tüm dünyada geçerli bir konu. Yapılan yenilikler genellikle eski bir kasa altına saklanarak test ediliyor. Ancak yetkililerin bu paylaşımları neden kamuflajla yaptıkları merak konusu.

Sanayi Bakanlığı yetkilileri de olayla ilgili yaptıkları açıklamada; “Otomotiv sanayiinde zaten pek çok firma ortak parça (komponent) kullanıyor. Bu tür benzerlikler normal. Üretim yapılacak model bambaşka olacak. Araç ileride evrim geçirecek. Üretimi yapacak özel sektör kendi projesini ortaya koyacak. Yerli otomobilin her türlü patent, fikri mülkiyet ve IP hakkı TÜBİTAK’ta. Araç her şeyi ile Türk malı olacak ve Türkiye’de gerçekleştirilecek. Yazılımdan donanıma kadar bize ait olacak.” dedi.

İşte Cadillac BLS ve Saab 9-3 resimleriyle Yerli Oto

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER