Yamaha R1 | Trafikteyim.NET
Trafikteyim.NET

Yamaha R1

Yamaha 1881 yılında piyano ve org üretmek için Japonya da kuruldu. En çok teknoloji isteyen ve en zor üretilen piyanoyu yapıyordu. 1958 yılında motor üretimine başlayan bir firma olarak günümüzde motor dünyasında başı çeken firmalardan bir tanesi olarak da bilinmektedir. Bu yazımızda Yamaha Fzr R1 yani genel tabiri ile R1 i incelemeye aldık. Racing motor […]

Yamaha R1
28 Eylül 2014 - 12:14 'de eklendi ve 911 kez görüntülendi.

Yamaha 1881 yılında piyano ve org üretmek için Japonya da kuruldu. En çok teknoloji isteyen ve en zor üretilen piyanoyu yapıyordu. 1958 yılında motor üretimine başlayan bir firma olarak günümüzde motor dünyasında başı çeken firmalardan bir tanesi olarak da bilinmektedir.

Bu yazımızda Yamaha Fzr R1 yani genel tabiri ile R1 i incelemeye aldık. Racing motor dünyasında bilindiği gibi tasarımlar günden güne küçülmeye başlarken Yamaha R1 de farklılığa giderek rakiplerine göre biraz daha büyük bir tasarımla karşımıza çıkıyor ve doğal olarak da sele ve oturma açısından oldukça rahat bir motor.

Yamaha-R1(6)

Yamaha R1 teknik özellikleri 206 kg lık bu motorda 998cc lik motor hacmi ile 182.1 beygirlik güç üretebiliyor. 6 ileri şanzımanı bulunan R1 bununla birlikte 115,5 Nm lik güç sağlayabilen motoru bulunuyor. Yamaha R1 yakıt tüketimi bakımından biraz can sıkıyor. 100 kilometrede 11 litrelik yakıt tüketebilen bu motor ülkemizde ki benzin fiyatları ile birlikte cebinizi ve canınızı biraz yakabilir.

Yamaha-R1(7)

Racing motorlardaki egzoz sesi birçok motor kullanıcıların hoşuna giden ve aşırı gaza getiren bir ses. Yamaha R1 in sesi o kadar farklı ki düşünün ki 250 cc lik racing bir motorun egzoz sesine aslan kükremesi eklendiğini. Bir o kadar değişik bir o kadar da güzel bir ses çıkaran R1 egzoz sesine hayran kalacağınız detaylardan bir tanesi.

Genel olarak değerlendirecek olursak Yamaha R1 rakiplerinden sıyrılıp hem yol tutuş hem de performans olarak çok iyi iş çıkarmış ve racing motor üretimi konusunda ki ustalığını bizlere bir kez daha kanıtlamış oldu.

Yamaha R1 resim galerisi…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER