Motosiklet Kazaları ve Sebepleri … | Trafikteyim.NET
Trafikteyim.NET

Motosiklet Kazaları ve Sebepleri …

Motosiklet Kazaları ve Sebepleri … Trafikteki her unsur gibi, motosikletler ve sürücüleri de trafik kazalarına bir şekilde dahil olabilir. Ancak çeşitli verileri ve dikkat edilmesi gereken noktaları incelediğimiz takdirde kaza ihtimalini var olandan daha da aza indirmek oldukça mümkündür. Öncelikle, motosiklet kazalarının başlıca sebeplerini irdelemekte gayet büyük bir fayda söz konusu. %75’e yakın motosiklet kazaları […]

Motosiklet Kazaları ve Sebepleri …
04 Ağustos 2014 - 11:30 'de eklendi ve 531 kez görüntülendi.

Motosiklet Kazaları ve Sebepleri …

Trafikteki her unsur gibi, motosikletler ve sürücüleri de trafik kazalarına bir şekilde dahil olabilir. Ancak çeşitli verileri ve dikkat edilmesi gereken noktaları incelediğimiz takdirde kaza ihtimalini var olandan daha da aza indirmek oldukça mümkündür. Öncelikle, motosiklet kazalarının başlıca sebeplerini irdelemekte gayet büyük bir fayda söz konusu.

%75’e yakın motosiklet kazaları başka bir araca çarpma şeklinde gerçekleşmektedir. Geriye kalan %25’lik dilim ise devrilme yahut sabit bir cisme çarpma şeklinde meydana gelmiştir. Teker patlaması en büyük unsurlardan biridir ve yağışlı havalarda da kaza olasılığı normalden 4’te 3 daha fazla gerçekleşmektedir. Motosiklet kazalarının önlenmesindeki en büyük unsur, trafik kurallarına eksiksiz uyulmasıdır. Trafik kurallarına uyulduğu takdirde sonraki gözden geçirilmesi gereken unsur, çevrenin kollanması ve çevre şartlarına göre seyir hızı ve envanter bulundurulmasıdır. Kask, eldiven, rüzgarlık, kar lastiği gibi unsurlar atlanmamalıdır. Aynı zamanda trafik kurallarına uyulsa bile, trafik iyice gözlemlenmeli ve kazadan kaçınılacak, sakin, hız limitlerine uygun bir şekilde motor sürülmelidir.

Kazalarda rol oynayan en büyük unsurlardan bazıları da viraj alımı, şerit değiştirme gibi manevralarda yapılan hatalardır. Hızlı viraj alma, viraja geç girme, erken çıkma, kontrolsüz sürat ve lastiklerin kilitlenmesi gibi sebepler mevcuttur. Bunun için hız ve mesafe dengesi hep doğru yapılmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER