2015 Ford Torneo Courier | Trafikteyim.NET
Trafikteyim.NET

2015 Ford Tourneo

Tasarımının ilk aşamalarından itibaren OTOSAN mühendislerinin yoğun emeği bulunan Tourneo Courier, Ford’un, bu segmentte bulunan rakipleri Fiat Fiorino, Citroen Nemo ve Peugeot Bipper’e karşı yeni silahı olarak karşımıza çıkıyor. 40 ay gibi kısa bir sürede boş bir kağıttan lansman aşamasına gelen ve buna fabrika binası ve üretim hatlarını kurulması dahil olmak üzere Ford Tourneo Courier […]

2015 Ford Tourneo
04 Ekim 2014 - 17:49 'de eklendi ve 921 kez görüntülendi.

Tasarımının ilk aşamalarından itibaren OTOSAN mühendislerinin yoğun emeği bulunan Tourneo Courier, Ford’un, bu segmentte bulunan rakipleri Fiat Fiorino, Citroen Nemo ve Peugeot Bipper’e karşı yeni silahı olarak karşımıza çıkıyor.

40 ay gibi kısa bir sürede boş bir kağıttan lansman aşamasına gelen ve buna fabrika binası ve üretim hatlarını kurulması dahil olmak üzere Ford Tourneo Courier projesi kapsamında, ODTÜ’nün ve OTOSAN’ın büyük katkıları söz konusu olmuş. Ayrıca markanın diğer modellerinin bazı testlerinin önümüzdeki günlerde ODTÜ’de yapılabileceği söyleniyor. Aracın tüm yurt içi ve yurt dışı testleri de yine OTOSAN mühendisleri tarafından gerçekleştirilerek bu araca katkısının ne denli fazla olduğunu anlaşılabiliyor. Kısacası, Ford Global’in bu projede baskın olduğu tek konu, Tourneo Courier aracının Ford tasarım DNA’sına uygunluğu olduğunu söyleyebiliriz.

Ford-Tourneo-Courier(4)

Araca önden bakıldığında Ford’un  son  dönemdeki  tasarımı ile bağdaştığını görülüyor. Ford’un geçtiğimiz yıldan bu yana binek araçlarının tasarımında da çokça gördüğümüz Aston Martin benzeri radyatör ızgarası, kaputta bulunan damarlar ve bombe araca yakışıklı bir ön görünüm verirken, arka kısım ise ticari araç olmasının getirdiği fonksiyonel kaygılarla köşeli olarak tasarlanılarak hem ticari işletme hem de geniş ailelere hitap etmekte. Araca yan tarafından bakıldığında ise, çamurluk ağızlarıyla lastikler arasındaki mesafenin kısa olması ve kısa kaput, hafif spor ve dinamik bir görünüm elde edilmesini sağlamış.

Ford-Tourneo-Courier(8)

2015 Ford Tourneo Courier aracımızda bulunan 1.6 l. dizel motor, Ford’un Fiesta ve Focus modellerinde de kullandığı motorun son enjeksiyon teknolojileri ve start-stop sistemi uyarlanmış güncel versiyonu diyebiliriz. Ford bu güncelleme ile 1280 kg. ağırlığa sahip araçta düşük yakıt tüketimi ve egzoz emisyonu değerlerini yakalayabilmiş.

2015 Ford Tourneo teknik özellikler OTOSAN mühendisleri aracın performans kriterlerini belirlerken, oylarını düşük yakıt tüketiminden yana kullanmışlar.  95  beygir  gücüne  ve  215  Nm  tork güce sahip  bu  motor, Tourneo Courier’ye yeterli bir performans sağlamakta. Vites oranları yakıt tüketimi amacıyla uzun tutulmuş ve motor 1750 devire kadar güçsüzmüş gibi hissettiriyor ancak, bu devirlerden sonra 215 Nm torkun da etkisiyle hatırı sayılır bir ivmelenme sunarak kullanıcılarının yüzünü kara çıkartmıyor. Aile ile çıkılacak seyahatlerde yetersiz kalabileceğini, yüklü halde çıkılacak dik rampalarda biraz can sıkabileceğini de belirtmek isterim.

Buna karşılık fabrika verileri olarak, 2015 Ford Tourneo yakıt tüketimi şehir içi-şehir dışı karışık kullanımda 3.7 l/100 km. yakıt tüketim değeri verilirken, trafikte dikkatli kullanımda bu değere kolayca yaklaşılabiliyor. Şehir içi trafik kullanımında ise değerler ise 100 km. 5 ile 5.5 seviyesine çıkıyor ki bu değerin de, 1280 kilogram ağırlığında bir araç için oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Tabii bu değerleri yakalamakta sürücüye en çok yardımcı olan StartStop sisteminin ve vites değiştirme asistanının faydaları da göz ardı edilmemeli. Başka bir deyişle 90 km/s hızlarında seyrederken yol bilgisayarı anlık yakıt tüketimi ekranında 3.5-4 l/100 km civarında gösterirken, hızınızı şehirler arası duble yol limiti olan 110 km/s’e çıkardığınızda, bu değer yine yol bilgisayarında, 100 kilometrede 4,5-5 litre yakıt tüketimi olarak gözüküyor.

 

2015 Ford Tourneo fiyatı 50 bin 130 TL den müşterilerine satışa sunulmakta.

 

2015 Ford Tourneo resim galerisi…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER